Szervusz!
Aitäh kõigile, kes leidsid aega ja huvi vastata eelmise uudiskirjaga saadetud Soodukakyttide suurele kevadviktoriinile. Täname kõiki konstruktiivse tagasiside eest viktoriini “ventileerimisnurgas”. Samuti oli meile ootamatu niivõrd massiivne toiduteemaliste muusikapalade (ja artistide) valang, millest tegime omakorda valiku ning koondasime selle soodukakyttide lugejaskonna toidumussi playlistiks (allpool). Elagu soodukakyttide lugejaskond!
Enne, kui anname pidulikult teada, milline oli lototroni töö tulemus ning kellest sai õnnelik eksklusiivse soodukakyttide auhinnavautšeri võitja, vaatame üle viktoriini õiged vastused.
Soodukakyttide suure kevadviktoriini kommenteeritud vastused
Millist laialt levinud umbrohutaime saab süüa nii salatina kui ka teha sellest veini?
Pidasime silmas võilille, mis oli enim pakutud vastus. Pakuti ka naati – pole kunagi näinud ega kuulnud, aga täitsa võimalik, et leidub ka naadiveini. Kui näete või teete, andke märku! Huvitav pakkumine oli ka rabarber, millest saab kahtlemata maitsvat veini, kuid mis paraku on vale vastus, sest rabarberit umbrohuks ei peeta. Üks retsept võililleveiniks, mida julgeks ka ise proovida, on näiteks see.
Milleks kasutatakse perkolaatorit?
86,7% protsenti vastajatest pakkusid õigesti, et selle riistapuuga tehakse kohvi! Maalähedasemalt väljendades on perkolaatori näol tegemist mulkskannuga. Olgugi, et tegemist on moka- või espressokannu sugulasega, on perkolaatori eripäraks see, et (juba põhimõtteliselt valmis) kohv käib edasi-tagasi aina uuesti ja uuesti jahvatatud kohvist läbi. Sellepärast ongi mulkskannu kohv tavaliselt üks kange krraaaam!
Muide, perkolatsioon on eeskätt farmaatsia- ja keemiaalane termin, mis Eesti keele seletav sõnaraamatu andmetel seisneb “läbinõristamises” või “kurnamises”. 13,3% vastajatest pakkus aga, et perkolaatoriga tehakse peeneid vahukooremütsikesi, mille jaoks perkolaatorist paraku suurt abi pole. Küll aga aitab mütsikeste tegemisel (koore)sifoon!
Milline tootja hakkas esimesena tootma süsihappegaasiga karastusjooke?
Olgem ausad, toidu- ja joogimaailmas on niivõrd palju suurejooneliste legendide ja kes-tegi-seda-esimesena-stiilis väljaütlemiste fänne, et autentsuse-dispuutidest seal puudu ei tule. Meie andmetel on õige vastus Schweppes. Seda pakkus ka 80% vastajatest.
Ingliskeelsetes retseptides võib kohata terminit "to saute" / "sauteing". Mida see tehnika endast kujutab ning kust see nimetus pärineb?
93,3% vastajaid pakkus õigesti, et see tuleb prantsuskeelsest sõnast sauté, mis viitab toidu pannil põrkamisele. Tegelikult oleks õigus olnud ka ladinakeelse päritolu (sõnast "salto", mis viitab toidu tantsisklemisele pannil) pakkujatel. Singapurist pärit Chef Sautehuangile omistasid kõnealuse tehnika leiutamise 6,7% vastajatest. Sellist toredat tegeleniskit kahjuks olemas pole :(
Milline ühine nimetaja iseloomustab kreeka souvlakit, gruusia mtsvadit ja jaapani yakitorit?
Kasutades ühe vastaja (tabavat) sõnastust – kõiki grillvarrastatakse!!!
Kas cappuccino on itaallaste jaoks tavapärane lõpetus õhtueinele?
Meie andmetel juuakse cappuccinot ennekõike hommikul kohvikus sarvesaia kõrvale ning õhtupoolikul tellivad seda pigem turistid. Kui aga vastata ühele viktoriinilahendaja poolt meile vastusena jäetud kommentaarile – “kas te teate kõiki itaallasi vää” – siis tuleb tunnistada, et ega lõpuni ju kindel ei saa olla. Võib olla mõnes Itaalia piirkonnas (või külas) konsumeeritakse cappuccinot regulaarselt toeka õhtusöögi lõpetuseks.
Majandusajakiri "The Economist" on kasutanud erinevate valuutade ostujõu võrdlemisel Big Maci Indeksit. Sellest on inspiratsiooni saanud ka gruusia majandusteadlased, kelle poolt on välja töötatud…
...hatšapuri indeks! Seda vastust pakkus 93,3% vastajatest! 6,7% vastajaid pakkusid hinkaali indeksit, mis on paraku vale. Aga et mitte head võimalust raisku lasta, siis Rene võib (9 kuud gruusia keele algkursustel käinuna) öelda, et “hatšo”, mis on otsapidi sõnasse hatšapuri jõudnud, viitas tõenäoliselt kuskil iidsemal ajal gruusia keeles hapuks läinud piimale (ning see omakorda hatšapuri põhikoostisosale juustule). Hinkaali nimetus tuleb aga tõenäoliselt sõnast “hink”, mis viitab lihatükile (ei meenu, kas asjasse oli segatud ka armeenia, pärsia või türgi keel) ehk siis sellele koostisosale, mis hinkaalide sisus peamiselt figureerib.
Rootsi legendaarsel suusamaratonil "Vasaloppet" pakutakse võistlejatele turgutuseks…
...mustikakiselli! Niiviisi vastas 80% vastajatest. Kisselli pakub Ekströms, kes on Vasaloppeti sponsor olnud aastast 1958 ning ühe Vasaloppeti jooksul juuakse ära umbes 50 000 liitrit imemaitsvat kisselli!
Créme ninon on prantsuse supp, mille põhikoostisesse kuulub rammus puljong, herned ja…
...šampanja, mida pakkus 73,3% vastajatest.
Kui näete restorani või kohviku menüüs sõna "florentine", siis võite üsna kindlad olla, et see roog…
...sisaldab spinatit. Niiviisi pakkus ka 26,7% vastajatest. Eks see õige vastus oleneb natuke ka sellest, millises riigis te parajasti viibite. Kui olete Prantsusmaal, siis saate spinati kohtamises olla sõna “florentine” sisaldavat rooga tellides vägagi kindlad. Kui viibite aga näiteks Firenzes, siis sugugi mitte. Ühesõnaga pakub see küsimus materjali rohkem või vähem viljakateks toidualasteks diskussioonideks, millest võib lähemalt lugeda siin.
Roheline, must ja valge pipar pärinevad kõik samast taimest
Nii on! Ja nii pakkus ka 86,7% vastajatest. Ülejäänud 13,3%-l soovitame lugeda soodukakyttide uudiskirja #7 Pi-pi-pi-pipirai!
Millisest filmist on pärit allolev stseen?
Õnneks või kahjuks pole tegemist ei “Vanade ja kobedate” ega “Pätuga”, mida mõned vastajad pakkusid, vaid Veiko Õunpuu filmiga “Sügisball” (2007).
Teise filmiküsimuse tsitaat pärines aga Quentin Tarantino filmist Pulp Fiction (1994). Küsisime, millisest joogist peategelased vestlevad.
Õigesti vastasid need, kes pakkusid, et jututeemaks on õlu (53,4% vastajatest).
Sakslased kutsuvad üht Eestiski populaarset rooga nimega "Falscher hase". MIllega on tegemist?
93,3% vastajaid pakkus õigesti, et tegemist on pikkpoisiga!
Palusime teil nimetada ka muusikapalasid, mille esitajanimes, pealkirjas või laulutekstis figureerib mõni toit, jook või muu kulinaariaga seonduv.
Lubage esitleda, soodukakyttide toidumuss, mis on kokku pandud lugupeetud lugejate soovitustest! Ligi 50 toiduteemalist pala!
Grande finale con lototron operatöör Juuli
Nagu lubatud, läksid kõik, kes vastates meile oma kontaktandmed jätsid, edasi soodukakyttide (köögilaua taga progetud) lototroni, kust juhuslikkuse alusel valiti välja õnnelik võitja! Läbipaistvuse huvides jagame teiegagi loosiprotsessi:
Auhind
Võitja auhinnaks on personaalne soodukakyttide nõustamine, mis toimub printsiibil “ütle mulle, mis on sul külmkapis/sahvris ja ütlen sulle, mida soodukakytid sellest valmistaksid”. Võitjaga võetakse ühendust e-posti teel.
Suured tänud kõigile vastamast, meil oli väga-väga tore teie vastuseid lugeda ning loodame siiralt, et teilgi oli lust osaleda! Palju õnne veelkord võitjale!
Soodsate kohtumisteni!
Rene & Juuli
Küsimused, mõtisklused ja ettepanekud on kommentaariumis alati oodatud.
Kui arvate, et uudiskirja võiks saada ka mõni sõber, siis jagage julgelt!
Kui soovite, et uudiskiri iganädalaselt teie sisendkausta potsataks, vajutage alloleval nupul:
Ma vaatasin, et lototron on spagetirull!